Császármetszések a nyugati társadalmakban: Növekvő tendencia és okok
Egyre több gyermek születik császármetszéssel
A legfrissebb adatok szerint a nyugati modern társadalmakban egyre több gyermek császármetszéssel jön világra. Ez a tendencia az elmúlt évtizedekben folyamatosan emelkedik, és különösen az iparosodott országokban vált jellemzővé. Az angliai Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) adatai szerint például a szülések 25%-a császármetszéssel történik, míg 2013-14-ben ez az arány még csak 13% volt. Hasonló tendenciák figyelhetők meg más nyugati országokban, például az Egyesült Államokban, Kanadában és több európai államban is.
A növekedés okai szerteágazóak, de leginkább az alábbi három tényező emelkedik ki:
-
Az anyák idősebb életkora: A késői gyermekvállalás gyakran komplikációkat okozhat.
-
Az anyai túlsúly és elhízás: Az elhízás kockázatot jelent a terhesség és a szülés során.
-
Az édesanyák tudatos döntése: Egyre többen választják a császármetszést orvosi indok nélkül.
A számok mögött: Miért nő a császármetszések aránya?
A Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) elnöke, Dr. Ranee Thakar szerint a nyugati társadalmakban a késői gyermekvállalás és az elhízás a növekedés legfontosabb tényezői. Ezek együttesen növelik a szövődmények kockázatát, ami miatt a császármetszés a legbiztonságosabb megoldássá válik.
Az anyák életkora
A modern társadalmakban egyre gyakoribb, hogy a nők 35-40 éves koruk után vállalnak gyermeket. A 39 év feletti anyák körében a császármetszés a leggyakoribb szülési módszer, mivel az idősebb életkor hajlamosít a következő problémákra:
-
Magas vérnyomás és terhességi toxémia
-
A magzat fekvési rendellenességei
-
A vajúdás lassulása vagy elmaradása
Ezek a tényezők indokolttá teszik a császármetszést, hogy minimalizálják a kockázatokat.
Anyai elhízás
A túlsúly és az elhízás világszerte növekvő probléma, amely a terhességet is megnehezítheti. Az elhízás a következő szövődményeket okozhatja:
-
Magas vércukorszint, terhességi cukorbetegség
-
A méhlepény működési zavarai
-
Nehezebb vajúdás, ami miatt a természetes szülés nem mindig lehetséges
A császármetszés ilyenkor egyfajta biztonsági beavatkozás, amely mind az anya, mind a gyermek egészségét védi.
Tudatos döntés a császármetszés mellett
Egyre több édesanya dönt úgy, hogy saját kényelmi vagy pszichológiai okok miatt császármetszéssel szeretne szülni. Bár a császármetszés komoly műtéti beavatkozásnak számít, sok nő mégis ezt választja a következők miatt:
-
A fájdalomtól való félelem
-
Pontosan kiszámítható időpont
-
Korábbi negatív szülési tapasztalat
Mesterséges szülésindítás és császármetszés
A császármetszések számának növekedésével párhuzamosan a szülésindítások aránya is emelkedik. A szülések egyharmadát ma már mesterségesen indítják meg, különféle módszerekkel:
-
Hormoninfúzió: Olyan hormonokat használnak, amelyek segítik a méh összehúzódását.
-
Pesszárium: Egy gyógyszeres eszköz, amely előkészíti a méhszájat a vajúdásra.
Ha ezek a módszerek nem vezetnek eredményre, vagy a vajúdás során komplikációk lépnek fel, az orvosok gyakran a császármetszés mellett döntenek.
Az egészségügyi szakemberek álláspontja: A döntési szabadság és a biztonság
Korábban az NHS arra törekedett, hogy a császármetszések arányát 20% körül tartsa, hogy támogassa a természetes szülést. Az új irányelvek azonban elismerik a nők jogát, hogy a császármetszést választhassák, amennyiben ez biztonságos megoldás az ő és gyermekük számára.
A császármetszés előnyei és kockázatai
Az egészségügyi szakemberek hangsúlyozzák, hogy a császármetszés komoly sebészeti beavatkozás, amely előnyökkel és kockázatokkal jár:
Előnyök:
-
Biztonságosabb lehet komplikációk esetén
-
Gyorsabb és kiszámíthatóbb folyamat
Kockázatok:
-
Sebgyógyulási problémák
-
Fertőzésveszély
-
Lassabb felépülési időszak
Ennek ellenére az egészségügyi szolgáltatók célja, hogy minden nő személyre szabott ellátást kapjon, a saját igényei és a legjobb orvosi gyakorlat alapján.
Összegzés: Miért növekszik a császármetszések aránya a nyugati társadalmakban?
A császármetszések növekvő aránya a nyugati modern társadalmakban több tényezőre vezethető vissza: a késői gyermekvállalásra, az anyai elhízásra és a szülési módszerek tudatos választására. Míg a császármetszés sok esetben életmentő beavatkozás, egyre gyakoribb a nem orvosi okokból történő választása is.
A legfontosabb cél továbbra is az, hogy minden édesanya és újszülött a legbiztonságosabb és legszemélyre szabottabb ellátást kapja, amely a modern orvostudomány legjobb gyakorlatait követi.Szerző:Yangsheng